Dopolnitev obstoječega modela za samooceno stopnje digitalne zrelosti ter izdelava celovite analize stanja digitalne zrelosti slovenskih MSP-jev
Digitalna preobrazba postaja temelj tako za ohranjanje konkurenčnosti kot tudi za vzpostavljanje zmogljivosti in sposobnosti podjetij za ustvarjanje nove vrednosti. Na tej poti mala in srednje velika podjetja (MSP) ne smejo zaostajati za velikim podjetji. Ker pa se MSP pogosto srečujejo s pomanjkanjem virov kot so znanje, čas in finančni viri, so mnoge države vzpostavile podporna okolja, ki pomagajo MSP premagovati ovire na poti digitalne preobrazbe. Za vzpostavljanje pravih podpornih mehanizmov pa je nujno potrebno oceniti digitalno zrelost podjetij. Za ocenjevanje digitalne zrelosti obstaja več različnih modelov in orodij. Problem se kaže v tem, da so ti modeli teoretični, neceloviti, vezani na posamezne ponudnike tehnologije ali pa so bili razviti za velika podjetja.
Da bi premostili omenjeni problem smo v okviru Digitalnega inovacijskega stičišča Slovenije (DIHS) razvili večkriterijski model, ki omogoča ocenjevanje digitalne zrelosti MSP. Pri tem smo sledili metodologiji načrtovanja in razvoja, kjer rezultat predstavlja razviti večkriterijski model za ocenjevanje digitalne zrelosti MSP. Za razvoj modela smo uporabili DEX metodologijo, ki je ena izmed metod večkriterijskega odločanja. Razviti model smo validirali v sodelovanju s skupino ekspertov in ga nadgradili na podlagi njihovih povratnih informacij. Po letu uporabe smo model ponovno nadgradili, da ustreza razvoju na področju digitalne preobrazbe.
V poročilu podajamo metodologijo razvoja in nadgradnje modela za ocenjevanje digitalne zrelosti. Osrednji del poročila predstavlja podrobna analiza rezultatov ocene digitalne zrelosti 1.116ih MSP, ki so opravila samo-oceno digitalne zrelosti pred uporabo vavčerjev za digitalizacijo, ki jih razdeljuje DIHS v sodelovanju s Slovenskim podjetniškim skladom. Rezultate smo primerjali tudi z obstoječimi podatki raziskave o digitalizaciji v Sloveniji, ki je bila izvedena leta 2020, in z aktualnimi podatki Statističnega urada RS, ki izvaja letno anketo, pripravljeno v okviru Eurostata.
Celotno poročilo vam je na voljo spodaj.