Zavod <vsak> je za najstnike izvedel brezplačno počitniško delavnico Digitalna ekologija, na kateri so dekleta in fantje, stari med 11 in 14 let, očistili svoje digitalno okolje ter programirali. Delavnica je nastala na pobudo Zveze prijateljev mladine (ZPM) Moste-Polje, pokroviteljstvo delavnice pa je prevzelo Digitalno inovacijsko stičišče Slovenija (DIH Slovenija).
Beleženje manjše količine uporabniških podatkov
Udeleženci delavnice, ki je danes, 9. julija, v sklopu Teen počitnic potekala v Večgeneracijskem centru (VGC) Skupna točka, so nastavitve svojih pametnih naprav uredili tako, da bodo njihovi brskalniki, iskalniki in druge aplikacije odslej beležili manj uporabniških podatkov oziroma jih bodo manj posredovali dalje. S tem najstnice in najstniki prispevajo k boljšemu digitalnemu okolju zase ter druge uporabnike. Poleg tega so spoznali osnovne programske koncepte, reševali programerske izzive in razmišljali o učinkih, ki jih imajo algoritmi na naša življenja.
Enega največjih izzivov predstavlja odgovorno ravnanje z osebnimi podatki
Direktorica DIH Slovenija, dr. Emilija Stojmenova Duh, je takole opisala, zakaj so se odločili podpreti izvedbo digitalne delavnice: »Največjo prednost, ki jo prinaša digitalizacija, vidim v dostopu do znanja in informacij. Na tak način ima vsak možnost, da pride do znanja, opolnomočenja in osebne rasti. To je še posebej pomembno za mlade. Seveda pa digitalizacija poleg številnih prednosti – tako kot vsako orodje oziroma tehnologija – prinaša tudi izzive. Enega največjih izzivov vsekakor predstavljajo podatki oz. možnost kraje osebnih podatkov. Zato smo v Digitalnem inovacijskem stičišču Slovenija z veseljem podprli delavnico Digitalna ekologija, ki je potekala v sklopu brezplačnega projekta Teen počitnice za najstnike in na kateri so lahko mladi spoznali, kako ravnati s podatki ter kako poskrbeti za to, da bodo na spletu varni.«
Delavnica Digitalna ekologija: da bodo mladi odgovorni uporabniki spleta
10. jul. 2019