4. oktobra se je zbralo 80 mladih nadobudnih hekerjev, ki so se preizkusili v hekanju pametne hiše, kasneje pa so se pomerili tudi med seboj in pokazali vse svoje kibernetske spretnosti. Manjkalo pa ni tudi izobraževalnih delavnic in predavanj, na katerih so obravnavali najbolj pereča vprašanja in projekte s področja kibernetske varnosti.

Hack the House – nobena hiša ni varna pred hekerji

Pregovor »hiša vedno zmaga« morda velja za kazinoje, mladi hekerji pa so dokazali, da ima vsaka hiša ranljive točke, ki jih lahko izkoristi spreten nepridiprav. Pametno hišo, sestavljena iz treh nadstropij, sta oblikovala Viris in SSRD, podjetji, ki se ukvarjata z razvojem programske opreme in varnostjo sistemov.

Napadalci so morali izkoristiti ranljivosti v IoT napravah, v vsaki pa se je skrivala zastavica, s katero so si lahko pridobili zmagovalne točke. Najboljši so se uspeli prebiti do drugega nadstropja, kar pomeni, da je kljub vrhunski zaščiti, še vedno dovolj ranljivih prostorov, ki jih lahko izkoristijo kibernetski napadalci. Boj je bil tesen, mladi hekerji so se na vrhu ves čas izmenjevali, na koncu pa je bil lahko le en zmagovalec – Riggle.

Napadaj in ne pozabi na obrambo

Drugi del tekmovanja je bil srdit boj med zbranimi hekerji. Izziv Attack and Defense je bil zasnovan kot test obeh segmentov kibernetske varnosti – obramba in napad. Vsaka ekipa je morala braniti svoje sisteme, istočasno pa se prebiti skozi obrambni labirint druge ekipe. Svojo dominanco je dokazala ekipa CountsofStyria, ki je postavila visoke standarde za bodoče tekmovalce.

Priložnost za učenje in spoznavanje

Medtem ko so se tekmovalci borili za prestižno prvo mesto, so ostali udeleženci lahko sodelovali na predavanjih in delavnicah, na katerih so spoznali pomembne evropske projekte na področju kibernetske varnosti. Najbolj zanimiva sta bila:

  • Projekt CRACoWi je iniciativa za izdelavo orodja za avtomatizacijo ocenjevalnih postopkov v skladu z zakonodajo Cyber Resilience Act. Cilj je pomagati podjetjem izboljšati varnost naprav in usklajevanje z evropskimi kibernetskimi standardi.
  • Projekt CyberHubs želi v treh letih vzpostaviti mrežo sedmih vozlišč v Evropi, ki bi odpravljala vrzeli v znanju in veščinah kibernetske varnosti.

Projekta sta del širše kibernetske strategije za krepitev znanja in kompetenc mladih kibernetskih talentov, ki so steber digitalne prihodnosti.

1729765872603 Prejšnji prispevek

Za digitalizacijo podjetja ni dovolj e-račun — GZS Podkasti: Poslovni nasveti #15

Viber image 2024 10 30 09 36 27 006 Naslednji prispevek

Projekt Harmonmissions v Košicah: Sodelovanje za podnebne cilje Podonavske regije