18.
oktober
12:00 - 18:00
Znanstvena odličnost na področju umetne inteligence 2021
Sodelujoči:
- izr. prof. dr. Danijel Skočaj, vodja Laboratorija za umetne vizualne spoznavne sisteme, Fakulteta za računalništvo in informatiko, Univerza v Ljubljani
- dr. Branko Kavšek, raziskovalec na oddelku umetne inteligence, Institut Jožef Stefan
- izr. prof. dr. Domen Mongus, Laboratorij za geometrijsko modeliranje in algoritme multimedijev, Inštitut za računalništvo, FERI UM
- Marko Grobelnik, oddelek za umetno inteligenco Institut Jožef Stefan, glavni tehnični direktor pri IRCAI, član strokovne skupine OECD za umetno inteligenco (AIGO)
- prof. dr. Franc Solina, redni profesor računalništva in informatike in član Laboratorija za računalniški vid na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani.
- prof. dr. Marko Robnik Sikonja
- prof. dr. Sašo Džeroski
Kratek povzetek dogodka
Na dogodku smo obravnavali stanje znanstvene odličnosti na področju umetne inteligence v Sloveniji. Kako konkurenčna je lahko Slovenija velikim tehnološkim gigantom pri razvoju in določanju pravnih okvirov za razvoj tehnologije umetne inteligence?
Ali izvajamo ustrezne aktivnosti pri razvoju znanstvenoraziskovalnih kadrov, ki prepogosto zapustijo akademski svet in svoje delo nadaljujejo v industriji, ki omogoča boljše pogoje za delo? Kako je s prehajanjem znanja med industrijo in akademijo?
Izbrani zaključki okrogle mize:
- Področje umetne inteligence ima v Sloveniji bogato zgodovino in se še naprej intenzivno razvija, pri tem smo uspešni.
- Treba je izboljšati prenos znanja iz akademskih sfer v industrijo.
- Slovenski raziskovalci so lahko izjemno uspešni pri razvoju nišnih storitev in sistemov.
- Koristno bi bilo identificirati področja uporabe AI, pri katerih je mogoče narediti preboj na področju umetne inteligence z multidisciplinarnim povezovanjem slovenskih raziskovalcev.
- Stebri znanstvene odličnosti so znanje, mreženje, finance, organizacija in vizija.